shit - онтологија

гомненица повеќе

мн. гомненици
Вид збор: Именка, женски род
нечистотија
Албански: fliqësirë, mut
Употреба: Вулгарно

гомно повеќе

мн. гомна
Вид збор: Именка, среден род
Измет, најчесто човечки.
Албански: mut
Употреба: Вулгарно , Разговорно
Никаквец, невреден човек.
Албански: mut njeri, idiot
Употреба: Вулгарно , Разговорно

издрсне повеќе

Види и: дрсне (св.)
издрснат
Вид збор: Глагол, свршен
(се издрсне) Си ги испразнува цревата.
Албански: shpraz
Употреба: Вулгарно , Медицина

измет повеќе

(едн.) изметот
Вид збор: Именка, машки род
Несварени состојки од храна што се исфрлаат преку дебелото црево како непотребни, штетни.
Албански: ndyrësirë
Употреба: Медицина

испосере повеќе

испосерат
Вид збор: Глагол, свршен
Посере нешто, испогани.
Албански: dhij, mutos
Употреба: Груб збор , Разговорно

лајно повеќе

мн. лајна
Вид збор: Именка, среден род
измет
Албански: ndyrsirë, mut
Употреба: Вулгарно
Навредлив израз за човек.
Албански: ndyrsirë, mut
Употреба: Вулгарно , Преносно значење

посере повеќе

Види и: сере (несв.)
посерат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши голема нужда врз / на нешто.
Албански: dhij
Употреба: Вулгарно

сере повеќе

серат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши празнење на цревата, исфрлање на изметот од телото.
Албански: dhi
Употреба: Вулгарно
Треска глупости.
Албански: ndyrësi, dëngla
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
(се сере) Си ги испразнува цревата.
Употреба: Вулгарно