seed - онтологија

ртулец повеќе

мн. ртулци
Вид збор: Именка, машки род
(обично мн.) 'Ртулци - првите пројави на нешто.
Албански: fillim
Употреба: Преносно значење

семе повеќе

семиња
Вид збор: Именка, среден род
зрнце на растение
Албански: farë
Употреба: Ботаника
Никулец, почеток, извор на нешто.
Албански: farë. bërthamë
Употреба: Преносно значење

семенце повеќе

мн. семенца
Вид збор: Именка, среден род
семе
Употреба: Деминутив

семка повеќе

мн. семки
Вид збор: Именка, женски род
Одделно зрно од семето на некои растенија.
Албански: farë, bërthamë
Употреба: Ботаника
Примери:
Семки од лубеница.
Семки - печено семе од тикви.
Албански: farë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Имаше полн џеб семки и само си грицкаше.

семче повеќе

мн. семчиња
Вид збор: Именка, среден род
семка
Употреба: Деминутив