sap - онтологија

лимфа повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Воден сок во растенијата.
Албански: limfë
Употреба: Ботаника

млеко повеќе

мн. млека
Вид збор: Именка, среден род
Растителен сок сличен на млеко.
Албански: qumësht
Употреба: Ботаника , Преносно значење