robbery - онтологија

ајдутство повеќе

(едн. )
Вид збор: Именка, среден род
противзаконска дејност, ограбување
Албански: paligjshmëri
Употреба: Преносно значење

грабеж повеќе

мн. грабежи
Вид збор: Именка, машки род
Насилно одземање на нешто туѓо.
Употреба: Правда

јанќесеџилак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
разбојништво, арамилак
Турски: yankesicilik
Употреба: Архаизам , Разговорно

пљачка повеќе

мн. пљачки
Вид збор: Именка, женски род
грабеж, корупција
Албански: grabitje, korrupsion

пљачкосување повеќе

мн. пљачкосувања
Вид збор: Именка, среден род
пљачкање

провала повеќе

мн. провали
Вид збор: Именка, женски род
грабеж
Албански: vjedhje
Употреба: Ретко

разбојништво повеќе

мн. разбојништва
Вид збор: Именка, среден род
разбојничко дело
Употреба: Правда