return - онтологија

возврати повеќе

возвратат
Вид збор: Глагол, свршен
Врати некому со иста мера, на ист или сличен начин за определена услуга, помош; се оддолжи за нешто.
Албански: rrikthen

врати повеќе

вратат
Вид збор: Глагол, свршен
Натера некого да си оди назад од каде што е дојден.
Албански: kthej
Одмазди, возврати некому со некоја постапка, со удари.
Албански: hakmarrje
(се врати) Се појави, дојде повторно на местото од каде што тргнал.
Албански: kthye
(се врати) се наврати, се потсети, обнови
Албански: kthye
Употреба: Преносно значење

дојде повеќе

Види и: иде (несв.)
дојдат
Вид збор: Глагол, свршен
(Си) се врати дома, во своето место (град, село).
Албански: kthej

заврне повеќе

заврнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) врати.
Албански: kthehet
Употреба: Дијалектен збор

извади повеќе

извадат
Вид збор: Глагол, свршен
Поврати материјални средства како резултат на вложување, надополни.
Албански: nxjerr, kthen
Употреба: Разговорно

одговори повеќе

одговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Се одзве на барање, молба, повик и сл.
Албански: përgjigjet
Постапи на некој начин како одговор, реакција на нешто (на нечија постапка).
Албански: përgjigjet

поврати повеќе

повратат
Вид збор: Глагол, свршен
Врати некого назад, натера да се врати.
Албански: kthej
(се поврати) Се врати, дојде назад.
Албански: kthej