rest - онтологија

оддив повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
одмор

оддишка повеќе

Види и: оддив (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
(обично едн.) оддив

останато повеќе

останатото
Вид збор: Именка, среден род
Остаток од нешто.

остаток повеќе

мн. остатоци
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што останува од некоја количина, преостанат дел од нешто.
Албански: mbetje, tepricë

почивка повеќе

(едн.) почивката
Вид збор: Именка, женски род
Одмор, куса пауза од работа.

почин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
почивка, одмор

починка повеќе

мн. починки
Вид збор: Именка, женски род
одмор

спокојство повеќе

(едн.) спокојството
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на возбуда, на вознемиреност.
Албански: pushim, çlodhje
Примери:
Тој веќе немаше спокојство.

узур повеќе

Види и: уѕур (м.)
мн. узури
Вид збор: Именка, машки род
одмор, неработа, бадијалчење
Турски: huzur
Употреба: Архаизам