relaxation - онтологија

покој повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
одмор
Албански: relaksim

раат повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
мир, спокојство, безгрижност, удобност
Турски: rahat Албански: lehtësim, rehat
Употреба: Разговорно

раатисување повеќе

Види и: раатисува (несв.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
ослободување, мирен живот
Употреба: Разговорно

разлабавеност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на тој што е разлабавен или на тоа што е разлабавено.

разлабавување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) разлабавува

релаксација повеќе

мн. релаксации
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на смиреност и безгрижност, опуштање, закрепнување, разонода, психички и физички одмор.