rasp - онтологија

еге повеќе

мн. егиња
Вид збор: Именка, среден род
Рачна алатка со назабена површина што служи за обработка на дрвени, на метални и на сл. површини со која се симнува горниот слој од површината.
Турски: eğe
Употреба: Архаизам

ренде повеќе

мн. рендиња
Вид збор: Именка, среден род
Дрводелско сечило за стружење штици, струг.
Турски: rende Албански: rende

турпија повеќе

мн. турпии
Вид збор: Именка, женски род
Алатка за обликување на површини од дрво, метал или друг материјал.
Турски: törpü