rascal - онтологија

гнасник повеќе

мн. гнасници
Вид збор: Именка, машки род
Злобен човек, никаквец.
Албански: njeri i keq, i poshtër

гнида повеќе

мн. гниди
Вид збор: Именка, женски род
никаквец, ништожник
Албански: viran, kopuk
Употреба: Пејоратив

калпазан повеќе

мн. калпазани
Вид збор: Именка, машки род
никаквец
Турски: kalpazan
Употреба: Дијалектен збор

мангуп повеќе

мн. мангупи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е палав, итар, снаодлив.

пакосник повеќе

мн. пакосници
Вид збор: Именка, машки род
немирко, мангуп
Албански: mangup, kopuk