quisling - онтологија

измеќар повеќе

мн. измеќари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што оди против општите интереси, што тајно му служи на непријателот.
Турски: hizmetkâr Албански: shërbëtor, tradhtar
Употреба: Преносно значење , Разговорно

квислинг повеќе

мн. квислинзи
Вид збор: Именка, машки род
Помагач, соработник, слуга на окупаторот, предавник на татковината.