put on - онтологија

заоблекува повеќе

заоблекуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да облекува некого или на себе нешто.
Албански: vesh
(се заоблекува) Почне да се облекува.
Албански: fillon të veshet

навлече повеќе

навлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Со вовлекување или набрзина облече, обуе.
Албански: mbath

наметне повеќе

наметнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави, префрли нешто преку телото без да се облекува.
Албански: mbuloj
(се наметне) Си префрли нешто на себе.
Албански: hedh

натне повеќе

натнат
Вид збор: Глагол, свршен
надене, стави
Употреба: Дијалектен збор

натронта повеќе

натронтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Наоблече премногу некого.
Албански: vesh tepër
Употреба: Разговорно

облече повеќе

облечат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави облека на телото.
Албански: vishem

стави повеќе

Види и: става (несв.)
стават
Вид збор: Глагол, свршен
(за облека, украс) Постави на себе.
Албански: vendos