push out - онтологија

избута повеќе

Види и: бута (несв.)
избутаат
Вид збор: Глагол, свршен
Истурка, со туркање отстрани, измести.
Употреба: Разговорно

искошка повеќе

Види и: кошка (несв.)
искошкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со кошкање истурка нешто.
Албански: hedh jashtë
истера, избрка, изгони
Албански: hedh jashtë
Употреба: Преносно значење , Разговорно