purchase - онтологија

вади повеќе

вадат
Вид збор: Глагол, несвршен
Купи на билетарница.
Албански: blerje

набави повеќе

набават
Вид збор: Глагол, свршен
Снабди што е потребно.
Албански: furnizoj
Употреба: Економија

откупи повеќе

откупат
Вид збор: Глагол, свршен
Целосно купи стока, производ.
Албански: blej