prostitute - онтологија

женска повеќе

мн. женски
Вид збор: Именка, женски род
јавна жена, проститутка
Албански: prostitutë
Употреба: Разговорно

камењарка повеќе

Види и: каменарка (ж.)
мн. камењарки
Вид збор: Именка, женски род
улична проститутка
Албански: prostitute
Употреба: Разговорно

курва повеќе

мн. курви
Вид збор: Именка, женски род
блудница, развратница
Албански: lavire, prostitute
Употреба: Вулгарно , Пејоратив

ороспија повеќе

мн. ороспии
Вид збор: Именка, женски род
курва
Турски: orospu
Употреба: Разговорно

проституира повеќе

проституираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Наведе, наведува некого на блуд за пари.
Албански: prostituoj, kurvëroj
(се проституира) Се оддава на блуд за пари.
Албански: prostituohet

проститутка повеќе

мн. проститутки
Вид збор: Именка, женски род
Жена оддадена на проституција.
Употреба: Општество

професионалка повеќе

Види и: професионалец (м.)
мн. професионалки
Вид збор: Именка, женски род
проститутка
Албански: prostitute
Употреба: Вулгарно

роспија повеќе

Види и: ороспија (ж.)
мн. роспии
Вид збор: Именка, женски род
Блудна жена.
Употреба: Разговорно