pound - онтологија

затупоти повеќе

затупотат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да тупоти.
Албански: fillon të rrah

фунта повеќе

мн. фунти
Вид збор: Именка, женски род
Британска (империјална) мера за тежина.
Албански: funtë
Основна парична единица во Британија и во некои други земји.
Албански: funtë
Употреба: Економија
Примери:
Фунта стерлинг.