pioneer - онтологија

пионер повеќе

мн. пионери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пробива нови патишта.
Албански: pionier
Употреба: Воен термин
Тој што прв пробил нов пат во извесна област од науката, културата, уметноста.
Албански: pionier
Употреба: Преносно значење
Војник од инженерските единици.
Албански: pionier, xhenier
Употреба: Воен термин
Член на детската организација во некогашна Југославија.
Албански: pionier