pinch - онтологија

прстофат повеќе

мн. прстофати
Вид збор: Именка, машки род
Онаа количина од нешто колку што може да се земе со два-три прста.

штипка повеќе

мн. штипки
Вид збор: Именка, женски род
Онаа количина од нешто колку што може да се земе со два-три прста.
Албански: ndukje
едно штипнување
Албански: pickim