physician - онтологија

доктор повеќе

мн. доктори
Вид збор: Именка, машки род
лекар
Албански: mjek
Употреба: Медицина

еким повеќе

мн. екими
Вид збор: Именка, машки род
лекар
Турски: hekim
Употреба: Архаизам , Медицина

лекар повеќе

мн. лекари
Вид збор: Именка, машки род
специјалист по медицина
Албански: mjek
Употреба: Медицина