phantasmagoria - онтологија

фантазмагорија повеќе

мн. фантазмагории
Вид збор: Именка, женски род
привидение, измама
Албански: fantazmagori
Претставување на лажни слики, привиденија, духови на театарската сцена.
Албански: fantazmagori
Употреба: Сцена