petty bourgeois - онтологија

еснафштина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
малограѓанштина
Употреба: Разговорно

малограѓанин повеќе

мн. малограѓани
Вид збор: Именка, машки род
Самозадоволен, тесноград човек со лицемерно однеcување, ограничен на својот интерес и на својата сигурност.

ситносопственик повеќе

мн. ситносопственици
Вид збор: Именка, машки род
Лице со мали материјални можности, ситен сопственик.
Албански: pronari i imët
Употреба: Економија