pedant - онтологија

есапчија повеќе

мн. есапчии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што проценува со многу строг критериум.
Турски: hesapçı Албански: hesapxhi, pedant
Употреба: Архаизам , Преносно значење

педант повеќе

мн. педанти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што до ситничавост внимава на формалностите.

ситничар повеќе

мн. ситничари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што внимава на нешто што нема суштествено значење.
Албански: njeri i qepur
Употреба: Преносно значење