pebble - онтологија

грагор повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ситни речни камчиња или добиени со дробење камен, кои се користат како градежен материјал.

грагорче повеќе

мн. грагорчиња
Вид збор: Именка, среден род
грагор
Албански: zhavor
Употреба: Деминутив

чакал повеќе

мн. чакали
Вид збор: Именка, машки род
Крупен речен песок измешан со камчиња.
Турски: çakıl Албански: gur zalli
Употреба: Геологија