paraglider - онтологија

параглајдер повеќе

мн. параглајдери
Вид збор: Именка, машки род
Направа слична на падобран што му овозможува на летачот да скокне од височина и лебди во воздухот.
Употреба: Спорт

параглајдерист повеќе

мн. параглајдеристи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што лета со параглајдер.
Употреба: Спорт