panel - онтологија

двер повеќе

мн. двери
Вид збор: Именка, машки род
Средните врати на иконостасот.
Албански: panel, dyert e mesme të ikonostasit

панел повеќе

мн. панели
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена облога или обоен долен дел од ѕидот, таванот, вратата и др.

пано повеќе

мн. паноа
Вид збор: Именка, среден род
Површина на ѕид, таван врамена на некој начин.
Албански: pano

плочка повеќе

мн. плочки
Вид збор: Именка, женски род
плоча
Албански: pllakë
Употреба: Деминутив

табло повеќе

таблото
Вид збор: Именка, среден род
Табла со информации изложена на јавно место.
Француски: tableau