opium - онтологија

афион повеќе

мн. афиони
Вид збор: Именка, машки род
афионски катран
Албански: opium
Употреба: Медицина , Хемија

катран повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
опиум
Турски: katran Албански: opium, katran

опиум повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Исушен сок од несозреани афионови чушки што се користи како лек, опојно средство и дрога.
Албански: opium
Употреба: Медицина