nightmare - онтологија

кошмар повеќе

мн. кошмари
Вид збор: Именка, машки род
Лош сон со ужасни привиденија.
Албански: makth, ankth

мора повеќе

мн. мори
Вид збор: Именка, женски род
мачен сон
Албански: ankth
тешкотија, тежок живот
Албански: morë
Употреба: Преносно значење