municipality - онтологија

комуна повеќе

мн. комуни
Вид збор: Именка, женски род
Административно-територијална единица од градски или селски тип.
Албански: komunë
Употреба: Административен термин

општина повеќе

мн. општини
Вид збор: Именка, женски род
Територијална административна единица.
Албански: komunë
Употреба: Административен термин
Седиште, зграда во која е сместена општинската администрација.
Албански: komunë
Употреба: Архитектура и градба

реон повеќе

мн. реони
Вид збор: Именка, машки род
Административно-територијална единица во поголем град.
Албански: komunë