mountaineering - онтологија

планинарење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Качување на планина како спорт и рекреација.
Употреба: Спорт

планинарство повеќе

(едн.) планинарството
Вид збор: Именка, среден род
планинар
Употреба: Спорт