money lender - онтологија

лихвар повеќе

мн. лихвари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што дава пари под лихва.
Албански: huadhënës, fajdexhi
Употреба: Економија

фајдеџија повеќе

мн. фајдеџии
Вид збор: Именка, машки род
лихвар
Турски: faydacı Албански: huadhënës, fajdexhi
Употреба: Економија , Разговорно