moment - онтологија

декика повеќе

мн. декики
Вид збор: Именка, женски род
минута, час, миг, момент
Турски: dakika
Употреба: Архаизам

миг повеќе

мн. мигови
Вид збор: Именка, машки род
Многу кусо време.
Албански: çast, moment

мигновение повеќе

Види и: миг (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
миг
Употреба: Ретко

минута повеќе

мн. минути
Вид збор: Именка, женски род
Многу кусо време.
Албански: moment
Употреба: Преносно значење

момент повеќе

мн. моменти
Вид збор: Именка, машки род
Многу краток временски период.
Албански: moment
Изделен дел од некој настан или појава.
Албански: moment

саат повеќе

мн. саати
Вид збор: Именка, машки род
момент
Албански: moment
Употреба: Разговорно

час повеќе

мн. часови
Вид збор: Именка, машки род
момент
Албански: moment