mill - онтологија

дермен повеќе

мн. дермени
Вид збор: Именка, машки род
воденица, мелница
Турски: değirmen
Употреба: Архаизам

мелница повеќе

мн. мелници
Вид збор: Именка, женски род
Специјална градба со машини за мелење брашно.
Албански: mulli
воденица
Албански: mulli me erë

млин повеќе

мн. млинови
Вид збор: Именка, машки род
мелница
Употреба: Дијалектен збор