milk - онтологија

млеко повеќе

мн. млека
Вид збор: Именка, среден род
Бела хранлива течност од градите на жена или од животни цицачи што служи за исхрана на младите и за исхрана воопшто.
Албански: qumsht
Употреба: Зоологија , Гастрономија