microscope - онтологија

микроскоп повеќе

мн. микроскопи
Вид збор: Именка, машки род
Оптичка направа што служи за зголемување, се користи за проучување предмети и микроорганизми што не можат да се видат со голо око.
Албански: mikroskop
Употреба: Физика