merit - онтологија

заслуга повеќе

мн. заслуги
Вид збор: Именка, женски род
Постапка, дело што придонесува за нешто, што е од општа корист, што заслужува почит и признание.
Албански: meritë

себап повеќе

мн. себапи
Вид збор: Именка, машки род
добро дело
Турски: sevap Албански: meritë, sevap
Употреба: Религија