merger - онтологија

фузија повеќе

фузијата
Вид збор: Именка, женски род
Спојување на две или повеќе претпријатија, организации во едно.
Албански: fuzionim
Употреба: Економија

фузионирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) фузионира
Албански: fuzionim, shkrirje
Употреба: Економија
Примери:
Прибегнаа кон фузионирање на своите претпријатија.