medlar - онтологија

мушмула повеќе

мн. мушмули
Вид збор: Именка, женски род
Овошно дрво со ниско стебло или поголема грмушка со мали тркалезни плодови со многу семки што се јадат откако ќе омекнат.
Латински: Mespilus germanica Турски: muşmula Албански: mushmollë
Употреба: Ботаника
Плодот од тоа дрво.
Албански: mushmollë
Употреба: Ботаника , Гастрономија