medicine - онтологија

илач повеќе

Види и: иљач (м.)
мн. илачи
Вид збор: Именка, машки род
иљач
Турски: ilaç

иљач повеќе

мн. иљачи
Вид збор: Именка, машки род
лек
Турски: ilaç
Употреба: Архаизам , Разговорно

лек повеќе

мн. лекови
Вид збор: Именка, машки род
Материја во форма на таблета, сируп, инјекција, маст што се користи за спречување и за совладување на определена болест.
Албански: bar, ilaç
Употреба: Медицина

лекарство повеќе

мн. лекарства
Вид збор: Именка, среден род
лек
Албански: bar, ilaç
Употреба: Медицина

медицина повеќе

(едн.) медицината
Вид збор: Именка, женски род
Група научни области за проучување, за лекување и за заштита од болести на луѓето (хумана) и на животните (ветеринарна).
Албански: medicinë
Употреба: Наука