magnetism - онтологија

магнетизам повеќе

(едн.) магнетизмот
Вид збор: Именка, машки род
Својство на некои тела да привлекуваат железо и други метали; магнетна сила.
Албански: magnetizëm
Употреба: Физика
Дел од физиката што ги изучува магнетните појави.
Албански: magnetizmi
Употреба: Физика