magician - онтологија

волшебник повеќе

мн. волшебници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има моќ да прави натприродни нешта.
Албански: magjistar
Тој што умее силно да воодушеви, да восхити, да привлече со тоа што го прави.
Албански: magjistar
Употреба: Преносно значење

маг повеќе

мн. магови
Вид збор: Именка, машки род
волшебник, маѓепсник

магионичар повеќе

мн. магионичари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има вештина да изведува трикови со кои остава впечаток дека има натприродна моќ.

магичар повеќе

мн. магичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со магија.