litmus - онтологија

индикатор повеќе

мн. индикатори
Вид збор: Именка, машки род
Супстанција којашто ставена во раствор ја менува бојата во зависност од хемиската реакција што се одвива во моментот.
Албански: lakmus
Употреба: Хемија

лакмус повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Специјална хартија што ја менува бојата и се употребува како индикатор за бази и киселини (во базен раствор хартијата станува сина, а во кисел раствор - црвена).
Албански: lakmus
Употреба: Неменлив збор , Хемија

лакмусов повеќе

лакмусова
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лакмус.
Употреба: Хемија