link - онтологија

алка повеќе

мн. алки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што поврзува.
Албански: lidhje
Употреба: Преносно значење

зглоб повеќе

мн. зглобови
Вид збор: Именка, машки род
Спојка на различни предмети каде што се спојуваат составните делови еден со друг.
Албански: nyje, togëz
Употреба: Технологија

линк повеќе

мн. линкови
Вид збор: Именка, машки род
Врска кон некоја информација објавена на интернет.
Употреба: Информатика

сврска повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Она со кое нешто се сврзува.
Албански: lidhje

скачи повеќе

(се) скачат
Вид збор: Глагол, свршен
Се сврзе со недобри намери, особено маж и жена.
Албански: ngjitem
Примери:
Сега се скачил тој со неа.

спои повеќе

спојат
Вид збор: Глагол, свршен
Сврзе истовремено едно со друго.
Албански: lidh

спојка повеќе

мн. спојки
Вид збор: Именка, женски род
Она со кое нешто се сврзува.
Албански: lidhje