lay - онтологија

занесе повеќе

занесат
Вид збор: Глагол, свршен
За птица - почне да несе јајца.
Албански:
Употреба: Зоологија

легне повеќе

легнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави некого да спие.
Албански: vë në gjum

носи повеќе

носат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
За кокошка, птица - носи јајца.
Албански: mban
Употреба: Дијалектен збор

полага повеќе

полагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Става, клава, мести во хоризонтална положба.
Албански: shtroj
Почнува со градба, става темели.
Албански: ndërtim
Поставува (става) венец.
Албански: vendos

положи повеќе

положат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави, кладе, намести да лежи.
Албански: shtroj

пронесе повеќе

пронесат
Вид збор: Глагол, свршен
(само 3. л.) За птици - почне да несе јајца.
Албански: bën vezë

снесе повеќе

снесат
Вид збор: Глагол, свршен
За птици, инсекти, влекачи - оддели јајце од организмот.
Албански: ben vezë
Употреба: Зоологија
Примери:
Кокошката снесе јајце.

снесува повеќе

Види и: снесе (св.)
снесуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
снесе
Албански: çel, bën vezë