lawsuit - онтологија

давија повеќе

мн. давии
Вид збор: Именка, женски род
тужба, жалба, парница
Турски: dava Албански: ankesë
Употреба: Архаизам , Правда

парница повеќе

мн. парници
Вид збор: Именка, женски род
Судска постапка за разрешување на одредено прашање.
Употреба: Правда

спор повеќе

мн. спорови
Вид збор: Именка, машки род
Судска постапка.
Албански: proces gjyqësorë
Употреба: Правда