lad - онтологија

дечко повеќе

мн. дечковци
Вид збор: Именка, машки род
(мн. дечки) Во обраќање кон непознато лице.
Албански: djalosh
Употреба: Разговорно

јунак повеќе

мн. јунаци
Вид збор: Именка, машки род
млад човек
Албански: trim, çun
Употреба: Разговорно