kidney - онтологија

бубрег повеќе

мн. бубрези
Вид збор: Именка, машки род
Еден од двата органи од системот за излачување урина.
Турски: böbrek Албански: veshkë
Употреба: Анатомија
Храна подготвена од овој орган.
Албански: veshkë, bybreg