inkwell - онтологија

дивит повеќе

мн. дивити
Вид збор: Именка, машки род
Мастилница од сребро или од друг метал.
Употреба: Архаизам

каламар повеќе

мн. каламари
Вид збор: Именка, машки род
шишенце за мастило
Албански: shishe për ngjyrë ink
Употреба: Архаизам , Историја

мастилница повеќе

мн. мастилници
Вид збор: Именка, женски род
Сад во кој се чува мастило.