imbecility - онтологија

слабоумје повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Состојба на слабоумен; недоволна умствена способност.
Употреба: Медицина
Примери:
Вродено слабоумје.

слабоумност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
слабоумен
Употреба: Медицина