idolatry - онтологија

идолатрија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
идолопоклонство
Употреба: Религија

идолопоклонство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Почитување, клањање пред идоли.
Албански: idhujtari
Употреба: Религија
Сервилен начин на изразување почит кон некого или нешто.
Албански: idhujtari
Употреба: Преносно значење , Разговорно