idiocy - онтологија

идиотизам повеќе

(едн.) идиотизмот
Вид збор: Именка, машки род
Најтежок степен на ментална заостанатост, вродена или стекната во раното детство.
Албански: idiotizëm
Употреба: Медицина

идиотство повеќе

Види и: идиотизам (м.)
(едн.) идиотството
Вид збор: Именка, среден род
идиотизам

идиотштина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Идиотско однесување, идиотски постапки, крајна глупост.