hyacinth - онтологија

змијулец повеќе

мн. змијулци
Вид збор: Именка, машки род
Вид цвеќе со долго голо стебло и бели цветови.
Латински: Ornithogalum Албански: zymbyl
Употреба: Ботаника

зумбул повеќе

мн. зумбули
Вид збор: Именка, машки род
Декоративно цвеќе со ситни, гроздести цветови, со бела, сина, виолетова или розова боја и со пријатен мирис.
Латински: Hyacinthus orientalis Турски: sümbül